Do trzech razy "Lira"...

   

 
  Parasole wiszące pod sufitem auli tworzyły, wraz z zapachem liści i kasztanów oraz blaskiem świec stojących na stolikach, atmosferę prawdziwie dekadencką. Do tego jeszcze ten listopad… Na szczęście w wykonaniach uczestników III Szkolnego Przeglądu Poezji Śpiewanej nie dominowała schyłkowość. Klimat tego dnia stał się prawdziwie odświętny.
Publiczność oraz zaproszeni goście wysłuchali w skupieniu trzydziestu czterech utworów, przedstawionych przez trzydziestu siedmiu młodych ludzi ze szkół w Grodzisku Wlkp., Międzyrzeczu, Nowym Tomyślu, Poznaniu, Śremie, Wolsztynie oraz Pniewach.
 


Jury wyróżniło:

Grand Prix    – LO Śrem: Julia Rybakowska

I miejsce     – LO Śrem:  Dorota Grzywaczyk

II miejsce    – VI LO Poznań: Anna Łyszczarz, Piotr Pawlus

III miejsce   – XXI LO Poznań: Anna Drózd

Wyróżnienie – LO Pniewy: Barbara Buszyńska

Wyróżnienie – LO Grodzisk: Tatiana Borowska, Marcin Patan

Wyróżnienie – LO Międzyrzecz: Kamila Mokrzycka

W przerwie przeglądu uczestnicy oraz publiczność miała okazję wysłuchać małego koncertu przygotowanego przez absolwentów pniewskiego ogólniaka, którzy śpiewając teksty E. Stachury oraz A. Ziemianina włączyli chętnych do swoich wykonań.

Przed ogłoszeniem wyników (po przerwie na obiad i obrady jury), zaproszeni na koncert finałowy goście oraz młodzież wysłuchała też koncertu grupy POD NAZWĄ, laureata grand prix I Liry, zespołu koncertującego już w całej Polsce. Zespół zaśpiewał piosenki:  Ja kiedy usta, Pierwsza przechadzka, Języki obce, Kim jestem, Jeśli nie przyjdziesz, Ile razy można umrzeć, Młodość zbudzona, Śmiech, Com uczynił, Sobota, Ostatni wiersz.

   1  2

   3  4

   5  6

   

Lira z perspektywy widowni

 

        "Pierwszy raz byłam na takim przeglądzie i jestem pod naprawdę dużym wrażeniem. Atmosfera wprowadzająca w świat poezji i wykonania, niektóre wręcz rewelacyjne, tworzyły fantastyczną, nastrojową całość. Z wykonawców szczególnie podobały mi się dziewczyny ze Śremu, gdyż śpiewały w sposób ciekawy i skupiający uwagę na wykonywanej przez nie poezji. Poza konkursem zachwycił mnie koncert w wykonaniu absolwentów naszej szkoły – skupiali na sobie uwagę, śpiewali w sposób mi bliski – lubię ten rodzaj estetyki scenicznej.Ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolona, że mogłam uczestniczyć w takim wydarzeniu i z niecierpliwością myślę o przeglądzie, który odbędzie się w przyszłym roku."

       „Lira – to coś pięknego! Bardzo mi się podobało. Wygląd sali (mój wkład również) i pilnowanie porządku, to uczucie, że samemu się pomagało, to aż wzrusza. Wiersze śpiewane wszystkie były cudowne. Atmosfera sprzyjała marzeniom, wyobrażeniom i słuchaniu przepięknych wykonań, różnych i cudownych. Mam ogromną nadzieję, że w IV Szkolnym Przeglądzie Poezji Śpiewanej również będę mogła z przyjemnością pomóc. Szczerze mówiąc, tegoroczny przegląd podobał mi się (osobiście) o wiele bardziej.”

       
„Było super! Wiele osób nam mówiło, że stworzyliśmy extra klimat, że wszystko było dobrze zorganizowane. Moim zdaniem było lepiej niż w zeszłym roku. Dobrym pomysłem był koncert „Absolwentów”. Było naprawdę super!!!”

       „III Szkolny Przegląd Poezji Śpiewanej to niesamowite przeżycie! Po tym wszystkim jeszcze nie mogę „zejść na ziemię”. Bardzo mi się podobało, tzn. atmosfera, nastrój w auli, organizacja, występy tak bardzo się od siebie różniące. Myślę, że to impreza na poziomie. Takich powinno być więcej!”

       „III Przegląd poezji śpiewanej bardzo mi się podobał. Nastrój, atmosfera, dekoracja wszystko to sprawiło, że utkwi on na długo w mojej pamięci. Każdy wykonawca wnosił coś innego, dzięki czemu Lira była ciekawa i interesująca.”

       „Myślę, że III Przegląd Poezji Śpiewanej to niezapomniane przeżycie. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałam i jestem pod wrażeniem. Nie sądziłam, że można tak przedstawić wiersze, które będąc śpiewane nabierają większego sensu. Atmosfera w auli robiła swoje. Bardzo mi się podobało.”

       „Moim zdaniem taka impreza, która odbyła się w piątek, 14 XI 2003r. jest bardzo potrzebna. Można było wynieść z niej wiele pozytywnych wrażeń. Wspaniała organizacja była tak naprawdę tylko tłem dla występujących artystów. Co do werdyktu, to proponuję ponowne zebranie jury.”