Za nami jedenaste spotkanie śpiewającej poezję młodzieży - teraz można dzielić się refleksjami w Księdze Gości - zachęcamy :) Zagotowało się tam od komentarzy - warto dodać coś od siebie!

Patron medialny Przeglądu, portal www.pniewy24.pl już opublikował piękną galerię. 


Program Przeglądu:

  8.00 -11.00  I część przesłuchań
11.00 - 11.30 przerwa na II śniadanie
11.30 - 14.30 II część przesłuchań
14.30 - 16.00 przerwa na obiad
16.00 - 16.30 nauka hymnu Przeglądu
16.30 -  koncert Gościa specjalnego Przeglądu: Kołobrzeskiej Formacji Poezji Śpiewanej CISZA JAK TA,
Koncert Finałowy XI Liry
ok. 18.30 zakończenie Przeglądu

W XI Lirze 72 wykonawców z 26 szkół i ośrodków kulturalnych zaprezentowało 53 utwory.

Zgłoszone do Przeglądu szkoły:
1. ZS Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych w Poznaniu (2 utwory)
2. ZS1 w Swarzędzu (1 utwór)
3. ZS Ponadgimnazjalnych ss. Urszulanek SJK w Pniewach (5 utworów)
4. Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu (1 utwór)
5. Zespół szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie (3 utwory)
6.Zespół Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie (1 utwór)
7.Zespół Szkół w Sierakowie (1 utwór)
8. Zespół Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu (1 utwór)
9. Technikum Hotelarskie w Swarzędzu (1 utwór)
10.VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1 utwór)
11. X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II w Poznaniu (1 utwór)
12. XV Liceum Ogólnokształcące im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu (1 utwór)
13. Liceum Ogólnokształcącego w Śremie (5 utworów)
14. Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie (1 utwór)
15. Liceum Ogólnokształcące w Obornikach (5 utworów)
16. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu (1 utwór)
17. Liceum Ogólnokształcące w Pniewach (7 utworów)
18. III Liceum Ogólnokształcące w Swarzędzu (1 utwór)
19. Gimnazjum nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Obornikach (5 utworów) 20. Gimnazjum w Pniewach (1 utwór)
21. Gimnazjum w Kwilczu (4 utwory)
22. Gimnazjum w Młynkowie (1 utwór)
23. Wolsztyński Dom Kultury (4 utwory)
24. Gminny Ośrodek Kultury w Przemęcie (3 utwory)
25. Obornicki Ośrodek Kultury (1 utwór)
26. Nowotomyski Ośrodek Kultury w Nowym Tomyślu (1 utwór)

 
XI Lira z perspektywy uczestnika:

Dzień zero. 19 listopada. Budzę się i myślę ‘nie ma odwrotu! Sprawy zaszły za daleko…’. Wstaję.
Przed ósmą jestem już w liceum. Na korytarzu krzątanina: bieganie po schodach z dzbankami do kawy, ustawianie stołów, ostatnie próby i oczekiwanie – kiedy przyjadą pierwsi uczestnicy? XI Lirę rozpoczęliśmy w auli zapełnionej zaledwie w połowie - na szczęście z czasem dojechała spóźniona część szkół, choć ich wejście eleganckie nie było. Dobrze, Lira się zaczęła – oficjalnym przywitaniem. Następnie na scenie pojawili się pierwsi uczestnicy. Zrobili wielkie wejście zrywając kotarę. Tak, tę, z którą się męczyliśmy 11 listopada (prasowanie, wchodzenie na drabinę i zawieszanie w pocie czoła – to nie było łatwe). Jednak klasy drugie, w tym roku odpowiedzialne za obsługę imprezy, nie zawiodły.
W jednej chwili na scenie znalazła się drabina, w kolejnej – wszystko wyglądało tak, jakby nic się nie stało. Winowajcy zamieszania rozpoczęli swój występ. Następnie w ich miejsce pojawili się następni i w ten sposób – przeplatając się z zapowiedziami konferansjerów – na scenie zaśpiewała połowa wykonawców.
Pierwsza część Przeglądu za mną, najtrudniejszy moment przede mną. O dziwo nerwy nie są paraliżujące - a przecież zostało zaledwie 20 minut do występu Ruin! Aula opustoszała. W trakcie przerwy wraz z zespołem udałam się po instrumenty. Rozłożyliśmy się sprawnie, nagłośniliśmy się sprawnie, sprawnie przeprowadziliśmy ostatnią próbę… - musi się udać! Godzina zero. Drzwi auli się otwierają, Ruiny Elizjum już siedzą przy jednym z wielu klimatycznych stoliczków. Wchodzą uczestnicy, opiekunowie, klasa 1b, a także 1a (tak, tak, matfizy spędziły cały dzień na  przeglądzie poezji śpiewanej…). Pojawiło się też sporo osób z pozostałych klas – czyżby dla naszego występu poświęcili godzinę lekcji? Najwidoczniej tak, bo później już ich nie widziałam… Teraz wchodzą najważniejsze, najbardziej przerażające osoby (owa przeraźliwość wynika jednak jedynie z funkcji którą w tym momencie pełnią) – Jurorzy. Światła gasną. Konferansjerzy witają wszystkich po przerwie i zapraszają na scenę Ruiny Elizjum. Wstajemy i idziemy na miejsce  rzeznaczenia. W głowie jedna myśl – nie potknąć się! Okej, ta część się powiodła. Podłączamy kabelki, ostatnie strojenie, porozumiewawcze spojrzenia – uda się! Gramy. 10 minut później było już po wszystkim. Ufff. Teraz w spokoju możemy wysłuchać pozostałych wykonawców. Lirowy etap przesłuchań dobiegł końca około godziny 15. Każdy z nas, występujących, miał zapewniony obiad w bursie. Następnie, wróciwszy do auli, nauczyliśmy się hymnu Przeglądu , którym w tym roku była ‘Rzeka’ Wolnej Grupy Bukowiny. 
O 16.30 koncert zaczęła Kołobrzeska Formacja Poezji Śpiewanej Cisza Jak Ta. Po nich nastąpił ważny dla wszystkich moment – finał!
Jurorzy weszli na scenę, mówili do nas – aczkolwiek nie męczyli długością mów, zdawali sobie sprawę, że wszyscy czekają na jedno. WERDYKT. Tak. Zapoznali nas z werdyktem, nagrodzeni zaśpiewali dla zaproszonych na część finałową gości i wszystkich obecnych wówczas w auli. Były emocje, łzy, radość... – było pięknie. I tak oto dobiegł końca XI Przegląd Poezji Śpiewanej i piosenki Poetyckiej ‘Liro ty moja śpiewna…’.
meb